top of page
Jakub Kozak

Pożegnanie z dzieckiem ... bez płaczu - jak to osiągnąć?

Zaktualizowano: 15 gru 2024

Często kiedy Wasz skarb ma trafić do żłobka to w Waszej rodzicielskiej głowie pojawia się mnóstwo stereotypów, które z perspektywy czasu to na szczęście już demony przeszłości ale jeszcze straszą. Zajmując się dziećmi prawie 20 lat widzimy jak bardzo sama instytucja żłobka się zmienia. Wymóg naszych czasów zmienia te placówki i Ci którzy chcą się rozwijać, budować nowe doświadczenia i zgłębiać tajniki profesji idą do przodu. Dlatego dziś w Bajkowej Polance możemy głośno mówić: „Zostawcie swoje obawy w domu, wystarczy nam zaufać w kilku fundamentalnych kwestiach.” W poniższym tekście postaram się odpowiedzieć na kilka bazowych pytań, które mam nadzieję pozwolą Państwu zobaczyć jak powinno wyglądać rozstanie z dzieckiem, aby nie było przykrym obowiązkiem.


Pożegnanie w żłobku
Dziecko i ojciec w żłobku

Zacznijmy od podstawy czyli: Jakie są najlepsze praktyki dotyczące przygotowania dziecka do pierwszego dnia w żłobku? Ostatnio nasza Pani dyrektor Joanna Kubiaczyk na jednym z szkoleń usłyszała, że dziś najwięcej pracy jest bliżej rodzica niż samego dziecka. Jeśli interesuje Was ten wątek napiszcie w komentarzu.  Głównie właśnie pozytywne (1) nastawienie rodzica decyduje o sukcesie, to jest tak ważne ponieważ dzieci idealnie wyczuwają emocje rodziców. Musicie być twardzi i zachować spokój, a wypłakać się (też trzeba to umieć) w samochodzie. To zupełnie normalne że rozłąkę trzeba wypłakać, w ten sposób „wypłyną” waszymi oczami strach, obawa oraz niesprawiedliwość. Opowiadaj dziecku o żłobku w sposób entuzjastyczny i pełen radości. Kolejno przechodzimy do etapu Stopniowe przyzwyczajanie do rozłąki (2). Zanim dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, warto stopniowo przyzwyczajać je do krótkich rozłąk, na przykład zostawiając je na kilka godzin z babcią lub ciocią. To zupełnie normalne że rodzice mają czas dla siebie, korzystajcie z tego inaczej jest duże prawdopodobieństwo, że wychowacie dziecko któremu będzie trudno radzić sobie w życiu samemu. Wizyty adaptacyjne (3) Jeśli to możliwe (a W Bajkowej Polance zawsze jesteśmy na tak), odwiedź żłobek z dzieckiem przed pierwszym dniem. Pozwól mu zapoznać się z nowym otoczeniem, zobaczyć sale, zabawki i poznać opiekunów… i tu z dumą i chwałą mogę powiedzieć, że nikt nie przywiązuje więcej wagi do procesu adaptacji niż Bajkowa Polanka. Czujemy się w tym absolutnymi ekspertami chociażby dlatego że nieudane adaptacje dla nas to rzadkość.


Dochodzimy do rutyny dnia (4) i tu o ile to możliwe dostosuj rytm dnia dziecka do harmonogramu żłobka. Regularne godziny posiłków, drzemek i zabawy pomogą dziecku łatwiej przystosować się do nowego środowiska. Na spotkaniach z rodzicami zawsze podkreślamy jak ważną role stanowi rytm drzemki w południe. Staraj się utrzymać ten sam harmonogram nawet w weekend.


Teraz pointa: W dniu rozpoczęcia żłobka pożegnaj się z dzieckiem krótko, ale ciepło. Unikaj długich pożegnań, które mogą zwiększyć stres dziecka.

Główne 3 rady!

1. Czego nie wolno robić! Nie mów „…mama zaraz wróci” – to „robi złą robotę”, a kłamstwo ma krótkie nogi. Budujesz oczekiwania i dziecko odlicza minuty bo jest zaprogramowane, że przecież „mama zaraz wróci”. Pożegnanie z dzieckiem w żłobku powinno być krótkie i spokojne. Przedłużanie tej chwili może zwiększyć stres zarówno u dziecka, jak i u rodzica. 2. Ważne jest, aby powiedzieć dziecku, kiedy i przez kogo zostanie odebrane, i dotrzymać tej obietnicy. Paradoksalnie tatusiowie zdecydowanie lepiej sobie radzą w tym obszarze. Przede wszystkim Tatusiowie często podchodzą do rozstań z większym spokojem i opanowaniem. Dzieci uczą się przez obserwację. Widząc, że tata aktywnie uczestniczy w ich życiu, uczą się, że oboje rodzice są równie zaangażowani i odpowiedzialni za ich dobro.

Nie zapominaj o nas! Jesteśmy dla Was! Współpraca z opiekunką: Pamiętaj jesteśmy ludźmi i zawsze możesz poprosić o fotkę dziecka już po 15 minutach od rozłąki. Nie nadużywaj tego bo opiekunki powinny zajmować się dziećmi, ale w początkowym stadium adaptacji może okazać się to idealny rozwiązaniem dla Twojego spokoju. (…. a nie pisałem na wstępie, że to praca bardziej z rodzicem 😊)

Życzymy szybkich pożegnań, spokojnej pracy bo my na pewno będziemy pracować z dziećmi w tym czasie.


Teraz dla Was niespodzianka czyli lista najczęściej popełnianych błędów: Przedłużanie pożegnania: Długie i emocjonalne pożegnania mogą zwiększyć stres dziecka. Krótkie, spokojne pożegnanie jest bardziej efektywne.

Ukrywanie się lub uciekanie: Zostawienie dziecka bez pożegnania może wywołać u niego poczucie zagubienia i niepewności. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że rodzic odchodzi, ale wróci.

Przelewanie własnych emocji na dziecko: Dzieci wyczuwają emocje rodziców. Jeśli rodzic jest zdenerwowany lub smutny, dziecko może poczuć się jeszcze bardziej niespokojne.

Brak konsekwencji: Niezachowanie obietnic dotyczących czasu odbioru dziecka może podważyć jego poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest, aby rodzic dotrzymywał słowa.

Przekupywanie dziecka: Obiecywanie nagród za dobre zachowanie podczas pożegnania może prowadzić do niezdrowych nawyków. Lepiej skupić się na pozytywnym wzmocnieniu i wsparciu emocjonalnym.

Nadmierne tłumaczenie: Zbyt długie wyjaśnienia mogą przytłoczyć dziecko. Krótkie i zwięzłe komunikaty są bardziej skuteczne


Jeśli już przechodziliście u nas adaptację daj znać jak wypadła!


Na ile zespół Bajkowej Polanki był pomocny w adaptacji

  • Był kluczowy i prowadził mnie, chociaż nie było łatwo

  • Wspierał, ale ciężar był jednak na mnie

  • Nie wsparł zbytnio

  • Napisz odpowiedź


147 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page